Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po piątkowym spotkaniu ekspertów, którzy ocenią sytuację epidemiczną w kraju i skuteczność dotychczasowych zaleceń dotyczących dystansowania społecznego – podał „Nikkei”.

Stan wyjątkowy miał pierwotnie obowiązywać do 6 maja.

Gubernatorzy ok. 40 japońskich prefektur uzgodnili tymczasem na środowym zebraniu, że poproszą rząd o przedłużenie stanu wyjątkowego – poinformowała publiczna stacja NHK. Wielu spośród gubernatorów wyrażało obawy o wzrost liczby zachorowań, jeśli obecne środki zostaną rozluźnione.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w środę, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie będą mogły się odbyć w przyszłym roku, jeśli pandemia koronawirusa nie zostanie opanowana. Zgodził się z nim przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Według NHK w Japonii potwierdzono dotychczas 13 895 przypadków koronawirusa, a 413 osób zmarło.

Stan wyjątkowy umożliwił gubernatorom zacieśnienie prewencji epidemicznej, w tym zalecanie mieszkańcom, aby nie wychodzili z domów i zachęcanie przedsiębiorców, by wstrzymywali działalność. Celem jest ograniczenie działalności międzyludzkiej o 80 proc., by powstrzymać szerzenie się wirusa. Nie przewidziano jednak kar za nieprzestrzeganie zaleceń władz.

Andrzej Borowiak (PAP)