„Premier jest zdania, że aby zapewnić odpowiednie dostawy żywności w czasie kwarantanny, że eksport podstawowych produktów powinien być zabroniony do czasu unormowania sytuacji z koronawirusem” - powiedział dziennikowi „Dawn” minister informacji Shibil Faraz.

Premier Pakistanu Imran Khan dał dodatkowe trzy tygodnie specjalnej komisji na zbadanie skandalu z eksportem cukru i zboża do Afganistanu, co według wstępnych ustaleń wywołało niedobory w kraju.

Na początku kwietnia rząd przekazał do publicznej wiadomości wyniki wstępnego raportu, w którym wymieniono prominentnych członków rządzącej partii i koalicjantów, łącznie z ich krewnymi. W skandal jest zamieszany m.in. minister ds. żywności Khusro Bakhtiar. Sprawa dotyczy m.in. kradzieży żywności, manipulacji cenami, przemytu towarów oraz bezprawnego wykorzystywania dopłat.

Rząd zapowiedział również zakaz eksportu hydroksychlorochiny, która może być używana w leczeniu Covid-19 - wstrzymano m.in. transporty tego leku antymalarycznego do zaprzyjaźnionych krajów. Jak donosi „Dawn”, premier Khan po raz kolejny podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Pakistanie “nie jest najgorsza”, a liczba zgonów z powodu koronawirusa „niższa niż się obawiano”. Dr Faisal Sultan, doradca premiera ds. koronawirusa, zapewnił, że sytuacja „nie jest tak zła, jak w Europie lub USA”.

W Pakistanie potwierdzono 16,3 tys. zakażeń koronawirusem i 361 zgonów. Ponad 4,1 tys. osób wyzdrowiało.

Premier prosił w czwartek obywateli o pozostanie w domach i stosowanie środków zapobiegawczych. Może to być trudne, ponieważ od tygodnia Pakistańczycy obchodzą ramadan. Rząd pomimo wezwań lekarzy ostrzegających przed nasileniem epidemii, nie zamknął meczetów.

„Racjonalizując decyzję, premier powiedział, że nie można zabronić ludziom chodzenia do meczetów w wolnym kraju” - komentuje w dzienniku „Dawn” Zahid Hussain, znany pisarz i dziennikarz. „Argument ma niewiele do czynienia z wolnością religijną. Rząd po prostu uległ żądaniom kleru” - zauważył podkreślając, że w innych krajach ograniczono zebrania religijne. Zdaniem Hussaina powody polityczne są ważniejsze niż ludzkie życie.

Paweł Skawiński (PAP)