"Kiedy zaczynaliśmy walkę z koronawirusem postawiliśmy sobie nadrzędny cel: nikt nie może zostać bez pomocy. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok na tej drodze – Polski Fundusz Rozwoju wypłacił przedsiębiorcom pierwsze subwencje w ramach Tarczy finansowej. Tak jak zapowiedziałem wczoraj wieczorem ruszyło przyjmowanie wniosków, a dzisiaj na konta przedsiębiorców popłynęło ponad 355 milionów złotych. A to dopiero początek, pierwsza doba..." - napisał na Facebooku Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że są już 3 tys. pozytywnych decyzji na kwotę blisko jeden miliard złotych i środki te będą na kontach firm do poniedziałku. "Tam gdzie z pośpiechu formularze były przez przedsiębiorców błędnie wypełnione, będzie można wnioskować ponownie" - zaznaczył.

Premier wskazywał, że dla mikro, małych i średnich firm zarezerwowane jest 75 miliardów złotych, dlatego rząd zakłada, że subwencje dostanie każdy kto spełnia kryteria.

"Dziękuję setkom lub nawet tysiącom ludzi w wielu instytucjach i bankach za to, że tak szybko przygotowali swoje systemy informatyczne i ruszyliśmy z tarczą finansową" - podkreślił Morawiecki. "W przyszłym tygodniu powinny ruszyć wnioski o subwencje dla dużych firm. Nie zostawimy polskich przedsiębiorców samych. Uratujemy wspólnie miliony miejsc pracy" - dodał.

>>> Czytaj też: Sejm uchwalił tarczę antykryzysową 3.0