"Ograniczenia mogą zostać cofnięte zgodnie z oceną sytuacji epidemicznej. Jeśli będziemy je dzisiaj naruszać, to przed 12 maja będzie jasne, że musimy je - być może - zaostrzać" - powiedziała Popowa w programie telewizyjnym. Jak dodała, w razie przestrzegania ograniczeń można mieć nadzieję na osłabienie części z nich. Jednak "dzisiaj jest to tylko nadzieja" - zastrzegła.

W Rosji do 11 maja obowiązują dni wolne od pracy, które nakładają się na długi weekend z okazji 1 i 9 maja. Popowa zapowiadała wcześniej, że po tym okresie poluzowanie restrykcji może rozpocząć się od zezwolenia na spacery i uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Jako warunek łagodzenia ograniczeń wymieniła spowolnienie tempa nowych zakażeń.

Tymczasem w Rosji według danych z niedzieli odnotowano w ciągu ostatniej doby ponad 10 tys. nowych infekcji. Jest to rekordowy dobowy przyrost zakażeń. Łączna liczba zakażeń wynosi teraz 134 687. Zmarło 58 pacjentów z Covid-19; łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 1 280.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)