Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne przegłosowało projekt ustawy zaproponowanej przez Centralny Bank Iranu (CBI) w lipcu 2019 roku.

O usunięcia czterech zer z waluty krajowej poinformował według "Teheran Times" szef CBI, Abdolnaser Hemmati, na Instagramie, dodając, że w użyciu będzie również jedna setna tomana, ghiran.

"Decyzja została podjęta w celu utrzymania efektywności narodowej waluty oraz ułatwienia i przywrócenia roli gotówki w krajowych transakcjach pieniężnych" - pisze teherański dziennik.

Zmniejszenie kosztów wydawania banknotów i monet, a także rozwiązanie zwykłych problemów obywateli, takich jak liczenie i noszenie dużych ilości banknotów, oraz wreszcie wyeliminowanie monet - to niektóre inne cele tej decyzji.

Zmiana ma również na celu dopasowanie oficjalnej nazwy waluty do tej używanej w codziennym życiu. Irańczycy od bardzo dawna posługują się historyczną nazwą waluty "toman", który jest nieoficjalną jednostką równą 10 rialom, np. banknot o wartości 10 tys. riali jest liczony przez Irańczyków jako 1 tys. tomanów.

Pomysł denominacji pojawił się w Iranie w 2008 roku, ale zyskał na znaczeniu 10 lat później, kiedy prezydent USA Donald Trump wycofał się z umowy nuklearnej i ponownie nałożył na Iran sankcje, w wyniku których rial stracił ponad 60 proc. swojej wartości - przypomina agencja Reutera.

Według jej informacji w poniedziałek płacono ok. 156 tys. rialów za jednego dolara na czarnym rynku. (PAP)