„Skutki pandemii będą odczuwalne zarówno w życiu społecznym jak też gospodarczym kraju, nie zmienią jednak zasadniczego podejścia Litwy do zobowiązań międzynarodowych” - podkreślił Nauseda.

Poinformował Stoltenberga, że Litwa nadal będzie przeznaczać 2 proc. PKB na obronność oraz „będzie wykonywać swe zobowiązania, takie jak udział w operacjach w Iraku i Afganistanie”.

Prezydent Nauseda podziękował raz jeszcze za udział NATO w misjach ochrony nieba państw bałtyckich Baltic Air Policing oraz wskazał, że „Litwa obserwuje nasilające się wysiłki Rosji w celu destabilizacji sytuacji i wykorzystywanie (przez Moskwę - PAP) pandemii do rozpowszechniania dezinformacji”.

Podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO, Nauseda oświadczył, że „najlepszym sposobem reagowania na agresywne działania Rosji jest konsekwentne wzmacnianie obronności, wzmacnianie obrony powietrznej państw bałtyckich, możliwość szybkiego wojskowego wzmocnienia NATO w przypadku kryzysu oraz opracowywanie niezbędnych planów obrony.”

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)