Jak sprecyzowała podczas konferencji prasowej w Lizbonie Graca Freitas z resortu zdrowia, od piątku dobowa liczba pacjentów zmarłych na Covid-19 oscyluje na poziomie najniższym od marca – od dziewięciu do 12.

Wskazała też, że ostatnia doba była drugą, podczas której liczba wykrytych nowych zakażeń była na poziomie niższym niż 200. W sobotę było ich 138, a w niedzielę 175.

Dotychczas w Portugalii zanotowano łącznie 27 581 zakażeń koronawirusem, z których 2549 uznano za przypadki wyleczone. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 50 ozdrowieńców.

Freitas, która kieruje podległą resortowi zdrowia Generalną Dyrekcją Zdrowia (DGS), przekazała, że od 1 marca w całym kraju przeprowadzono już ponad 532 tys. testów na obecność koronawirusa.

Wyjaśniła, że ponad 65 proc. wszystkich wykonanych testów przeprowadzono w kwietniu. Wskazała, że w maju wyraźnie wzrosła liczba poddawanych im osób i "średnio w ciągu dnia wykonywanych było 13 tys. badań”.

Podczas niedzielnej konferencji władze resortu zdrowia Portugalii potwierdziły zamiar otwarcia od 1 czerwca żłobków w całym kraju. Zapowiedziały jednak, że placówki te zostaną wcześniej skontrolowane pod względem warunków bezpieczeństwa epidemicznego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)