Niedziela jest piątym kolejnym dniem ze spadającą liczbą zgonów, a średnia od początku maja jest zauważalnie niższa od tej w drugiej połowie kwietnia.

W ciągu ostatniej doby wykryto 236 nowych zakażeń, co jest czwartym kolejnym dniem, gdy ta liczba nieznacznie rośnie (w sobotę informowano o 219), ale nadal jest to znacznie poniżej poziomów z kwietnia. Od początku epidemii w Irlandii potwierdzono 22 996 przypadków koronawirusa, ale - jak informował w połowie tygodnia naczelny lekarz kraju Tony Holohan - ponad 18,5 tys. osób już wyzdrowiało.

Z powodu koronawirusa lub podejrzenia koronawirusa w szpitalach w Irlandii przebywa obecnie ponad 700 osób, ale tylko 72 znajdują się na oddziałach intensywnej terapii.

W następny poniedziałek, 18 maja, w Irlandii rozpocznie się pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń wprowadzonych pod koniec marca w celu zatrzymania epidemii. W pierwszej fazie do pracy będą mogły wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz, np. na budowach, otwarte zostaną też sklepy ogrodnicze, z narzędziami oraz warsztaty. Ponadto małe grupy znajomych będą mogły się spotykać na zewnątrz i będą mogły być wznowione niektóre rodzaje aktywności sportowej w małych grupach także na zewnątrz. Przywrócone zostaną również regularne wizyty lekarskie. Następne etapy mają być wprowadzane w odstępach trzytygodniowych i pod warunkiem, że epidemia cały czas będzie utrzymywana pod kontrolą.

Bartłomiej Niedziński (PAP)