Główny Urząd Statystyczny informował wcześniej, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła w marcu o 2,3 proc. rok do roku po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym. Produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,8 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 7,2 proc. niższym w porównaniu z lutym bieżącego roku.

>>> Polecamy: Bloomberg: Polska z najbardziej odporną na kryzys gospodarką w całej UE

Spadki produkcji przemysłowej w Polsce są znacznie mniejsze niż średnia dla całej Unii. W całej wspólnocie produkcja spadła o 11,8 proc. w ujęciu rocznym i o 10,4 proc. w ujęciu miesięcznym. W strefie euro spadki wyniosły - odpowiednio - 12,9 proc. i 11,3 proc.

Najmocniejsze spadki produkcji przemysłowej w UE w ujęciu miesięcznym zanotowały Włochy. Wskaźnik ten w marcu w porównaniu z lutym spadł tu o 28,4 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Słowacja (-20,3 proc.) i Francja (-16,4 proc.).

>>> Czytaj też: Pandemia pokazała słabości łańcucha dostaw w motoryzacji. "Czeka nas wiele zmian"

Reklama

Nie wszędzie jednak przemysł tracił z powodu pandemii. Wyraźne wzrosty produkcji przemysłowej miesiąc do miesiąca wystąpiły w Irlandii (+15,5 proc.). Na plusie była także Grecja i Finlandia (+1,9 proc.), a także Litwa (+0,7 proc.).

W ujęciu rocznym liderem spadków okazał się Luksemburg (-32,7 proc.). Na drugim miejscu znalazły się Włochy (-29,3 proc.) oraz Słowacja (-19,6 proc.). Po drugiej stronie rankingu uplasowały się: Irlandia (+25,3 proc.), Malta (+5,7 proc.) i Finlandia (+2,8 proc.).

>>> Czytaj też: Produkcja przemysłowa w Niemczech leci w dół. Znamy dane za marzec