"Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to występowanie zakażenia, chcę to podkreślić, aby od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole (graniczne) na obszarze Schengen" - oznajmiła Merkel w Bundestagu.

Kanclerz powiedziała też, że nie należy zmarnować wysiłku, jaki Niemcy włożyli w spowalnianie rozwoju epidemii koronawirusa, doprowadzając do sytuacji, w której nastąpi ponowne jej nasilenie, ponieważ zbyt szybko zostaną zniesione ograniczenia związane z pandemią.

"Byłoby to przygnębiające, gdybyśmy musieli wrócić do restrykcji, które chcemy już mieć za sobą, ponieważ chcemy za dużo i za szybko" - podkreśliła kanclerz.

Dodała, że Unia Europejska potrzebuje lepszych paneuropejskich mechanizmów i systemów wymiany informacji, aby przygotować się na kolejna pandemię.

Powiedziała również, że na razie nie ma planów dotyczących podniesienia w Niemczech podatków, czy innych płatności w związku z kryzysem, który jest pokłosiem zamrożenia gospodarki.

Wcześniej w środę agencja dpa podała, że rząd Niemiec zdecydował, iż od soboty zacznie łagodzić kontrole na granicach.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował w środę rano, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w Niemczech 798 nowych zakażeń koronawirusem, a 101 osób zmarło na Covid-19.

Łączna liczba odnotowanych zakażeń SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 171306, a liczba ofiar śmiertelnych do 7634.

>>> Polecamy: Brytyjczycy rzucili się na komunikację miejską po poluzowaniu ograniczeń