Turystyka przeżywa swoje najgorsze chwile w naszej historii” - stwierdził premier, prezentując w czwartek na konferencji prasowej rządowy plan wsparcia dla sektora.

Szef rządu podkreślił, że branża jest priorytetowa dla rządu, a jeśli podliczyć wsparcie dla branży hotelarskiej oraz turystycznej, to kwota rządowego wsparcia w sumie wyniesie 18 mld euro.

Rząd stworzył dla sektora fundusz solidarnościowy, z którego branża będzie mogła korzystać do końca 2020 roku. Wysokość bezpośredniego wsparcia dla firm wyniesie do 10 tys. euro.

Premier zapowiedział inwestycje rządowe w sektor w wysokości 1,3 mld euro.

Mechanizm częściowego bezrobocia, czyli finansowanie 70 proc. wynagrodzeń brutto pracowników przez państwo, został przedłużony dla branży turystycznej do września.

Premier ogłosił również zwiększenie funduszu pożyczkowego oferowanego przez bank BPI France z 250 mln do miliarda euro.

Banki ze swojej strony zobowiązały się również, jak zapewnił premier, do odroczenia firmom z branży miesięcznych rat pożyczek.

Ponowne otwarcie kawiarni i restauracji „można przewidzieć”, jak ujął premier, od 2 czerwca w departamentach sklasyfikowanych jako zielone, czy tam, gdzie cyrkulacja koronawirusa będzie niewielka. Premier obiecał podać ostateczną datę otwarcia restauracji i barów pod koniec maja.

Philippe zapewnił, że zostanie zwiększona kwota bonów restauracyjnych z 19 do 38 euro, a otrzymujący je od swoich zakładów pracy oraz pomocy socjalnej Francuzi będą je mogli wykorzystywać również w weekendy.

Do tej pory sektor korzystał już z ogólnych mechanizmów pomocowych ustanowionych przez państwo, w tym 6 mld euro pożyczek gwarantowanych dla 66 tys. firm z branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej.

„Francuzi będą mogli pojechać na wakacje do Francji oraz terytoriów zamorskich kraju w lipcu i sierpniu” o ile pozwoli na to sytuacje epidemiczna – zapewnił Philippe.

Szef rządu podkreślił jednak, że podmioty „w branży turystycznej i hotelarskiej są zobowiązane do zapewnienia pełnego zwrotu kosztów w przypadku, gdy rozwój epidemii uniemożliwiłby wyjazd na wakacje ”.

Sektor wytwarza około 8 proc. PKB i zatrudnia około 2 mln pracowników. Jak podaje francuski MSZ do Francji w 2019 r przyjechało 90 mln turystów.

>>> Czytaj też: "Le Figaro": Nękana protestami Francja bardziej dotknięta kryzysem niż inne kraje