Na liście opublikowanej przez CKW na jej stronie internetowej oprócz Łukaszenki było w czwartek późnym popołudniem jeszcze 29 innych kandydatów, w tym opozycyjny bloger Siarhiej Cichanouski i deputowany Aleh Hajdukiewicz. Termin składania dokumentów upływa 15 maja.

Jak poinformowała szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, cytowana przez agencję BiełTA, grupy poparcia będą zbierać podpisy od 21 maja do 19 czerwca, a nazwiska kandydatów będą znane w lipcu. Warunkiem zarejestrowania kandydata jest uzyskanie przez niego 100 tys. podpisów.

Jarmoszyna powiedziała również, że jak dotąd nie zapadła decyzja w sprawie zaproszenia na wybory obserwatorów międzynarodowych. Jest to spowodowane „trudną sytuacją” związaną z epidemią koronawirusa.

Wcześniej Jarmoszyna oceniła, że tegoroczna kampania wyborcza będzie przebiegać „w wyjątkowych warunkach”. „Będzie się ona różnić od dotychczasowych kampanii” – mówiła. Osoby zbierające podpisy będą musiały stosować się do zaleceń resortu zdrowia i stosować środki ochrony osobistej.

Wyjaśniła również, że posiedzenia komisji wyborczych wszystkich szczebli będą się odbywać bez udziału obserwatorów, przedstawicieli partii, organizacji społecznych. Organizatorzy będą jednak zobowiązani do publikowania online transmisji w internecie.

Według prezydenta Białorusi nie ma powodu, by wybory przenosić. Z kolei główne partie opozycyjne zapowiedziały ich bojkot oraz zarzuciły władzom, że wykorzystują epidemię, by przeprowadzić wybory pod jeszcze większą kontrolą.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)