Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Lizbonie podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales przekazał, że po zanotowanym w poniedziałek spadku nowych infekcji poniżej 200, we wtorek liczba zakażeń zwiększyła się o 223. W sumie zanotowano już 29432 przypadki infekcji.

Przedstawiciel służb medycznych Portugalii potwierdził, że w ostatnich dniach doszło do licznych zakażeń koronawirusem w największej placówce służby zdrowia kraju, szpitalu Santa Maria w Lizbonie. “Sytuacja jest już pod kontrolą” - dodał.

Sales ujawnił, że do końca maja władze Portugalii spodziewają się dostarczenia do tego kraju 500 respiratorów wyprodukowanych w Chinach. Sprzęt ten został zamówiony kilka tygodni temu.

W sprawie przedłużającej się dostawy opłaconych przez Portugalię respiratorów interweniował już w maju prezydent tego kraju Marcelo Rebelo de Sousa, który w telefonicznej rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem poprosił go “o wsparcie w rozwiązaniu problemu”.

We wtorek rząd Antonia Costy zapowiedział, że pomimo utrzymujących się na granicy z Hiszpanią kontroli i obowiązującego zakazu kołowego ruchu turystycznego, władze Portugalii nie będą traktować jako turystów swoich obywateli, którzy pracują zarobkowo w innych krajach Europy. Według nowej regulacji mieliby oni powracać na urlop w rodzinne strony bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)