Ceremonia wodowania odbyła się przy ograniczonej liczbie uczestników w związku z pandemią koronawirusa. Obecny był m.in. dowódca rosyjskiej marynarki wojennej Nikołaj Jewmienow.

Admirał Gołowko to jedna z trzech fregat rakietowych zbudowanych według projektu 22350. Obecnie marynarka wojenna Rosji ma jedną taką jednostkę - prototypową fregatę Admirał Gorszkow. Druga - Admirał Kasatonow - przechodzi teraz testy. W trakcie budowy znajduje się Admirał Isakow. Planowana jest jeszcze budowa kolejnych dwóch okrętów projektu 22350.

Głównym uzbrojeniem fregaty Admirał Gołowko jest uniwersalna wyrzutnia na 16 pocisków Kalibr, Oniks i Cyrkon. Jednostka wyposażona jest także w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polimient-Redut, zestaw rakietowo-artyleryjski Pałasz i antytorpedy Pakiet-NK. Wyporność fregat projektu 22350 to 4,5 tys. ton, długość - 135 metrów, a prędkość - do 29 węzłów.

Pocisk hipersoniczny Cyrkon, należący do najnowocześniejszych rosyjskich systemów uzbrojenia, przetestowany został w lutym br.; odpalono go z pokładu Admirała Gorszkowa.

>>> Czytaj też: USA chce wyjść z traktatu o otwartych przestworzach. 10 krajów NATO zostaje