W komunikacie przesłanym w piątek PAP przez biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego przypomniano, że polsko-czeska granica, w związku z epidemią koronawirusa, została zamknięta przeszło dwa miesiące temu. Jak wskazano, obecnie sytuacja epidemiologiczna na pograniczu czeskim i polskim jest jednak ustabilizowana, a występowanie wirusa jest stosunkowo niskie.

„Nie widzimy powodu dla stosowania dalszych ograniczeń w przekraczaniu granicy polsko-czeskiej. Pełne otwarcie granic byłoby dużym wsparciem dla handlu i lokalnej turystyki” – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Sygnatariusze apelu – polskie i czeskie samorządy – wskazują, że ich stanowisko jest zgodne ze „wspólnym europejskim planem znoszenia ograniczeń zapobiegających rozpowszechnianiu się COVID-19”. „Wspólnie wnioskujemy więc, by otwarcie granicy nastąpiło w tym samym czasie, jak z innymi państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz z Austrią i Niemcami” - podkreślono.

W komunikacie podkreślono, że Czesi planują otworzyć swoje granice na przełomie maja i czerwca - w zależności od kształtowania się sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski