"Poinformowaliśmy zarówno Chiny, jak i Indie, że Stany Zjednoczone są gotowe, chętne i zdolne do mediacji lub arbitrażu w ich rozszalałym sporze granicznym. Dziękuję!" - napisał na Twitterze Trump.

Prezydent USA odniósł się w ten sposób do zaognienia sytuacji w spornym regionie granicznym między oboma krajami w Himalajach. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o tymczasowym zatrzymaniu indyjskich żołnierzy w regionie Ladakh. Indyjskie media doniosły też o wkroczeniu wojsk chińskich 3 km poza linię oddzielającą oba państwa w Himalajach.

Oba państwa ściągnęły na granice wzmocnione siły i zaczęły fortyfikację pozycji, co zdaniem AP może sugerować długotrwały impas. Jak pisze agencja, zarzewiem kryzysu była budowa dróg i pasów startowych dla samolotów w spornym regionie - infrastruktury konkurencyjnej dla flagowego chińskiego projektu Pasa i Drogi.

Trump już wcześniej kilkakrotnie publicznie oferował mediację w innym himalajskim konflikcie granicznym - sporze Indii i Pakistanu o Kaszmir. Proponowana inicjatywa nigdy nie doczekała się realizacji.

>>> Polecamy: Chiny odnotowały we wtorek 1 potwierdzony przypadek koronowirusa