Szwajcarski rząd poinformował jednak Włochy, które szczególnie ucierpiały ze względu na skalę pandemii w tym kraju, że nie może zgodzić się na zniesienie kontroli granicznych od 3 czerwca, tak jak planował Rzym.

Władze Szwajcarii będą konsultować się w tej sprawie z rządem Włoch oraz innymi sąsiednimi państwami w najbliższych tygodniach - głosi komunikat wydany przez Berno.

Ponadto rząd poinformował, że od 6 czerwca dozwolone będą prywatne i publiczne spotkania z udziałem do 300 osób oraz "spontaniczne zgromadzenia" do 30 osób.

24 czerwca rząd podejmie decyzję o ewentualnym zniesieniu zakazu imprez z udziałem do 1 tys. osób. Duże wydarzenia, w których uczestniczy ponad tysiąc osób, nie będą dozwolone do końca sierpnia.

Reklama

Na początku maja Szwajcaria zniosła część restrykcji dotyczących przyjazdów cudzoziemskich pracowników. Wznowiono rozpatrywanie wniosków o wizę pracowniczą, złożonych wcześniej przez obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz obywateli innych państw.

Otworzono też z powrotem zakłady gastronomiczne, przy zastrzeżeniu, że przestrzegane będą środki bezpieczeństwa i dystansu społecznego.

Liczba nowych przypadków koronawirusa maleje w Szwajcarii, w środę poinformowano o 15 zakażeniach. W sumie zdiagnozowano 30 776 infekcji, na Covid-19 zmarło 1 649 osób. (PAP)

fit/ kar/