Z deklaracji szefa delegatury rządu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Galicji Javiera Losady wynika, że ruch graniczny wznowiony zostanie w poniedziałek na przejściach Arbo - Melgaco, Salvaterra do Mino – Moncao, a także Tomino – Vilanova de Cerveira.

Z oświadczenia Losady, na które powołuje się portal „Faro de Vigo” wynika, że zgodę na otwarcie trzech przejść granicznych z Portugalią wydał już szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska. Ruch na nich ma być możliwy w dni robocze pomiędzy 8.00 a 22.00.

Javier Losada przyznał, że otwarcie trzech przejść służy przede wszystkim ożywieniu sparaliżowanego przez pandemię ruchu pomiędzy przygranicznymi regionami hiszpańskiej Galicji i portugalskiego Minho.

Decyzja o przywróceniu wstrzymanego od 16 marca ruchu na dziewięciu przejściach granicznych pomiędzy Hiszpanią a Portugalią była już kilkakrotnie zmieniana przez rządy obu państw.

Choć w piątek na lotnisku w Lizbonie premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział, że 15 czerwca jego kraj przywróci swobodny ruch lotniczy i otworzy granice z Hiszpanią, ale we wtorek jego gabinet ogłosił, że kontrole graniczne zostaną utrzymane do 30 czerwca.

Z kolei rząd Hiszpanii 4 czerwca zapowiedział, że 22 czerwca otworzy granice z Portugalią i Francją. Trzy godziny po tej deklaracji gabinet Pedra Sancheza ogłosił, że swobodny ruch turystyczny z tymi krajami zostanie przywrócony dopiero 1 lipca.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)