O korzystnym dla PTTK rozstrzygnięciu sporu o dwa tatrzańskie schroniska poinformowały w poniedziałek władze Towarzystwa.

„Trwający od kilku lat spór sądowy został rozstrzygnięty na naszą korzyść, to znaczy Sąd Najwyższy odmówił rozpoznania sprawy potwierdzając, że schroniska w Dolinie Kościeliskiej i Kondratowej pozostają własnością PTTK" - powiedział PAP prezes PTTK Karpaty Jerzy Kalarus.

Jak wskazał, kolejny spór dotyczy własności schronisk w Morskim Oku i Dolinie Roztoki. "Czekamy na pierwsze rozprawy. Na razie trwają rozmowy o polubownym rozstrzygnięciu tego sporu” - powiedział.

Schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki są położone na gruncie, którego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa. W stosunku do takich nieruchomości park narodowy od 1 stycznia 2012 r. nabył z mocy prawa użytkowanie wieczyste i własność położonych na tych gruntach budynków. Zdaniem dyrekcji TPN oznacza to, że park jest właścicielem schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.

Reklama

PTTK, które jest spadkobiercą przedwojennego Towarzystwa Tatrzańskiego, wystąpiło z wnioskiem do sądu o zasiedzenie tych dwóch obiektów, którymi gospodaruje od lat 50-tych ubiegłego wieku. PTTK samo nie prowadzi schronisk, lecz dzierżawi je prywatnym przedsiębiorcom.

>>> Polecamy: Granice otwarte, loty przywrócone. Ale niskie ceny wycieczek nie wabią klientów