Merkel zwołuje szczyt, aby ocenić wielkość kryzysu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
16 kwietnia 2009, 07:45
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaprosiła na przyszły tydzień do Berlina ludzi biznesu, ekonomistów i przedstawicieli związków zawodowych na rozmowy w sprawie kryzysu.

Rządowi urzędnicy utrzymują, że jednym z tematów rozmów będą oficjalne szacunki Berlina dotyczące wzrostu w 2009 r. (te dane mają być ogłoszone przez ministerstwo gospodarki pod koniec kwietnia).

- Chcemy się zorientować, jak działają dotychczasowe bodźce. Zdecydowanie nie chodzi o kolejne pakiety - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu.

Po poprzednim spotkaniu, które miało miejsce 14 grudnia, w styczniu uruchomiono fiskalny pakiet stymulacyjny wartości 50 mld euro - drugi od listopada.

Zarówno Angela Merkel, jak i minister finansów Peer Steinbruck wykluczyli możliwość przyjęcia trzeciego pakietu przed wyborami powszechnymi, rozpisanymi na 27 września. Mimo to w kołach rządowych mówi się o możliwym rozszerzeniu zakresu dotychczasowych posunięć.

Ministerstwo finansów rozważa także inny wariant: reformę podatku od dochodów osób prawnych, która radykalnie zmniejszyłaby obciążenia spółek.

Urzędnicy twierdzą, że zwołane na przyszłą środę spotkanie ma posłużyć kanclerz Merkel, między innymi, do wysondowania zamiarów przedsiębiorców w kwestii redukcji zatrudnienia.

Styczniowy pakiet stymulacyjny był ukierunkowany przede wszystkim na pomoc spółkom i zachęcenie ich do utrzymania zatrudnienia mimo kryzysu.

Z oficjalnej prognozy wzrostu ma wynikać, że w tym roku gospodarka skurczy się co najmniej o 4,5 proc. Przewiduje się, że pani Merkel wykorzysta spotkanie do przedstawienia wstępnych planów rządu dotyczących rozwiązania problemu toksycznych aktywów bankowych. Plany przewidują stworzenie kilku „złych banków”.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: FT
Tematy: Niemcykryzys
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj