Dzięki zwiększeniu budżetu na II odcinek metra możliwe będzie zakończenie procedury przetargowej i podpisanie umowy z wybranym wykonawcą. Do przetargu na projekt i budowę drugiej linii metra zgłosiło się pięć międzynarodowych konsorcjów, najtańsza oferta opiewała na kwotę ok. 4,1 mld zł, a to niemal pół miliarda więcej, niż wcześniej zakładało miasto. Dodatkowe pieniądze na budowę metra pochodzą m.in. z oszczędności uzyskanych po rozstrzygnięciu przetargu na budowę Mostu Północnego. Planowane wydatki na tę inwestycję zmniejszono o ponad 148 mln zł.

Planowane wydatki na transport i komunikację stołeczni radni zmniejszyli o ponad 258 mln zł. Mniej pieniędzy przeznaczone zostanie m.in. na budowę obwodnicy śródmiejskiej (o 22,1 mln zł), budowę Trasy Świętokrzyskiej (o 12 mln zł) i ul. Płaskowickiej (o 10 mln zł) oraz przebudowę ul. Marynarskiej (o 8 mln zł) i ul. św. Wincentego (o 7,8 mln zł). Większe środki finansowe przeznaczono na ochronę zdrowia i pomoc społeczną. Planowane wydatki na modernizację i rozbudowę szpitala ginekologiczno-położniczego przy ul. Inflanckiej zwiększono o 8,85 mln zł (do 33,35 mln zł). Ponad 11 mln zł przeznaczono także dla szpitala św. Zofii przy ul. Żelaznej.

Zmiany w budżecie dotyczą także planowanej budowy budynków komunalnych w czterech dzielnicach: Wesołej, Białołęce, Ursusie i na Woli. Na następnej sesji radni mają zdecydować także o przeznaczeniu środków na adaptację budynku hotelowego na mieszkania komunalne na Targówku. 11 mln zł stołeczni radni przeznaczyli na regulację stanu prawnego nieruchomości w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki, zastrzegając, że na wykup tych gruntów trzeba będzie zarezerwować kolejne środki w następnych latach. 2 mln zł przeznaczono na wykonanie projektu, dostawę oraz montaż iluminacji świątecznej w alejach Ujazdowskich.

Prawie 9,5 mln zł zarezerwowano na budowę boisk Orlik w pięciu warszawskich dzielnicach. Te inwestycje mają także zostać dofinansowane przez samorząd województwa mazowieckiego i budżet państwa.