Prywatna opieka medyczna nad ciężarną kobietą, dodatkowe urlopy dla rodziców oraz elastyczne godziny pracy proponują firmy przyjazne matkom.
Mimo spowolnienia gospodarczego przybywa firm, które decydują się na wprowadzenie polityki przyjaznej matkom. Przynosi ona przedsiębiorstwom wymierne korzyści.
– Jest to korzystne przede wszystkim dla wizerunku firmy, jej pozycji na rynku. Ponadto buduje lojalność pracowników wobec pracodawcy. Z kolei pracodawca nie musi w tym czasie ponosić kosztów związanych z wdrażaniem i szkoleniem nowych osób, co jest szczególnie ważne w przypadku specjalistów – mówi Bogdan Grabczyk z firmy Monster.pl.
Dodaje, że takie prorodzinne rozwiązania dominują raczej w firmach korporacyjnych.
Jednym z najpopularniejszych elementów polityki prorodzinnej firm jest elastyczny czas pracy lub praca na niepełnym etacie dla młodych stażem mam.
Reklama
– Pracownicy mogą elastycznie dopasować sobie czas rozpoczynania i zakończenia pracy (pomiędzy godzinami 8 a 9.30, a po południu między 16.30 a 18) tak, aby zdążyć zawieźć lub odebrać dzieci z przedszkola lub szkoły – mówi Beata Wojciechowska, dyrektor HR firmy farmaceutycznej Eli Lilly Polska.
W tej firmie ponad 65 proc. pracowników to kobiety.
Z elastycznego czasu pracy mogą korzystać też pracownicy m.in. w IKEA, Hewitt Associates czy Scanii.
– Matka wracająca z urlopu macierzyńskiego może pracować w systemie zadaniowym lub krótszym wymiarze pracy. Teraz testujemy system telepracy – mówi Katarzyna Ożarek, menedżer działu personalnego fabryki autobusów Scania Production Słupsk.

Benefity dla matek

Wiele firm oferuje w ramach prywatnych pakietów medycznych pełną opiekę medyczną dla matki zarówno w takcie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Kobiety mają zagwarantowany powrót po urlopie macierzyńskim na zajmowane dotychczas stanowisko. Dużym udogodnieniem są też dodatkowe urlopy do wykorzystania przez oboje rodziców.
– Są to cztery tygodnie dla matki i dwa dla ojca, dodatkowego płatnego urlopu zaraz po narodzinach dziecka. Pracownica zamiast urlopu może wybrać bonus w postaci równowartości miesięcznego wynagrodzenia. Mamy też własne becikowe w wysokości 750 zł – mówi Dominika Korzeniowska z Hewitt Associates.
Z kolei młodzi rodzice pracujący w IKEA mają do wykorzystania po zakończeniu urlopu macierzyńskiego dodatkowy miesiąc wolnego. Przysługuje im też specjalny bon na wyprawkę.
– Oprócz dwóch dni wolnych od pracy z tytułu urodzenia dziecka, które gwarantuje kodeks pracy, młody tato otrzymuje od nas następne trzy pełnopłatne dni urlopu, aby spędzić je z rodziną – mówi Katarzyna Reinfuss, HR menedżer Motorola Polska Electronics.
Dodaje, że matka na czas urlopu macierzyńskiego zachowuje służbowe benefity, np. laptop, telefon lub samochód.

Opieka nad dziećmi

Opiekę nad dziećmi w starszym wieku zapewnia Grupa ITI. Od września 2007 r. działa przy niej przedszkole. Obecnie uczęszcza do niego 65 dzieci, ale w związku z dużym zainteresowaniem rodziców firma planuje otworzyć drugą placówkę.
– Przedszkole jest czynne od 7.30 do 18. Jeżeli istnieje taka potrzeba, dziecko może przebywać w nim nawet do godz. 20 oraz w soboty i niedziele – mówi Anna Polakiewicz z biura HR Grupy ITI.
Dodaje, że przy przyjmowaniu dzieci brana jest pod uwagę opinia działu HR spółek wchodzących w skład ITI, ale pierwszeństwo mają rodzice samotnie wychowujący dzieci i rodzeństwo dzieci już uczęszczających do przedszkola.
Przyjazne warunki swoim pracownikom stwarza też Akademia Zabawy i Rozwoju Octopus z Gdańska, która prowadzi przedszkola i kursy językowe dla dzieci. Pracownice tej firmy mogą zabierać małe dzieci ze sobą do pracy.