Niecałe 5 miesięcy po starcie Walutomatu – pierwszej w Polsce społecznościowej platformy walutowej – użytkownicy tego serwisu wymieniają codziennie pomiędzy sobą waluty o wartości przekraczającej 1 mln złotych. Systematycznie rośnie też liczba wymieniających oraz spada długość oczekiwania na wymianę.

Walutomat.pl to społecznościowy system wymiany walut pomiędzy użytkownikami internetu, który pozwala na eliminację pośrednictwa banków i kantorów. Waluty wymieniane są po kursie średnim, bez tzw. spreadu, co oznacza oszczędności rzędu 2-3 proc. wartości transakcji.

- Nie spodziewaliśmy się że Walutomat tak szybko przyjmie się w naszym kraju. Największym wyzwaniem było zdobycie zaufania internatów, którzy decydują się na wymianę coraz większych sum pieniędzy. Udało nam się również poprawić płynność w serwisie, dzięki czemu na wymianę czeka się teraz maksymalnie kilka godzin – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy Walutomatu.

Jak poinformował rzecznik ok. 66 proc. jego użytkowników wymienia waluty o wartości do 5 000 zł miesięcznie. Co czwarty mieści się w przedziale 5 001 – 25 000 zł. Zdarzają się też internauci wymieniający co miesiąc więcej niż 0,5 mln zł. Średnia wartość pojedynczej wymiany wynosi ok. 2000 zł.

Najczęściej wymieniane jest euro

Reklama

W Walutomacie najczęściej wymieniane są euro, potem dolary amerykańskie, funty brytyjskie i franki szwajcarskie. Większość użytkowników wymienia waluty raz w miesiącu. Co dziesiąty co najmniej raz w tygodniu. W grupie użytkowników najwięcej jest mieszkańców dużych miast. Trzy czwarte pochodzi z miejscowości mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Tylko 6 proc. mieszka na wsi. Klienci Walutomatu to najczęściej osoby zatrudnione (60 proc.) lub posiadające własne firmy (25 proc.).