Minister Schaeuble przy okazji debaty budżetowej na plenum Bundestagu odniósł się do sytuacji w Irlandii – podaje niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Jesteśmy zawieszeni w trudnym europejskim kontekście” – mówił niemiecki minister.

Fakt, że Irlandia musiała wejść teraz pod parasol ochronny strefy euro pokazuje, że wciąż trzeba zmagać się z konsekwencjami kryzysu finansowego i należy zrobić wszystko, aby go opanować – wyjaśniał Schaeuble.

Kryzys irlandzki „czyni z naszej wspólnej waluty główną stawkę w grze. Musimy wziąć za to odpowiedzialność. Konsekwencje byłyby nieokiełznane” – cytuje ministra „FAZ”.

Minister finansów dodał, że Republika Federalna Niemiec powzięła kurs likwidacji deficytu budżetowego i będzie kontynuować taką politykę „konsekwentnie, z zachowaniem odpowiednich proporcji i dużym zdecydowaniem”.

Reklama

>>> Czytaj także: Scheuble: Decyzja Fed stwarza kolejne problemy dla świata

Nawet w obliczu niższego zadłużenia RFN Schaeuble powiedział: „My nie pływamy w złocie, my toniemy w długach” – podaje niemiecki "FAZ".

W projekcie komisji budżetowej, który został przedłożony w Bundestagu do trzeciego czytania, zadłużenie Niemiec wynosi 48,4 mld euro, czyli o 9,1 mld euro mniej niż w pierwszym projekcie ministerstwa finansów. Zgodnie z prawem, górna granica długu RFN może wynosić 53,1 mld euro.

W tym roku niemiecki rząd planuje zamknąć deficyt budżetowy w kwocie poniżej 50 mld euro. Wydatki w nadchodzącym roku wyniosą 305,8 mld euro, czyli o 1,6 mld euro mniej niż początkowo planowano, zaś wpływy podatkowe będą większe aż o 7,4 mld euro z całości 229,9 mld euro – podaje "FAZ".

>>> Polecamy: Niemcom żyje się gorzej niż 20 lat temu