Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP, że wniosek PGE o zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Energi jest dobrze umotywowany. Dodał, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o decyzję Urzędu w tej sprawie.

"Wniosek PGE o zgodę UOKiK na przejęcie Energi jest na tyle dobrze umotywowany, że jestem dobrej myśli. Przed świętami Bożego Narodzenia mija 60 dni od jego wpłynięcia do Urzędu" - zaznaczył szef resortu skarbu.

>>> Czytaj też: Ernst and Young: połączenie PGE i Energi będzie korzystne dla Polski

Reklama

Zarząd PGE podpisał pod koniec września ze Skarbem Państwa, reprezentowanym przez MSP, umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Już wcześniej prezes UOKiK mówiła - powołując się na analizy Urzędu - że transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym. Zapowiadała, że Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w tej sprawie.

"W marcu prezes UOKiK artykułowała negatywne stanowisko dotyczące przejęcia Energi przez PGE. W oparciu o ówczesną wiedzę miała prawo do wyrażania tego typu stanowiska" - powiedział szef MSP. Podkreślił, że od tego czasu "zdarzyło się wiele rzeczy".

"Po pierwsze - zmiana strategii rządowych, po drugie - ważne projekty energetyczne poza naszymi granicami - litewski, kaliningradzki. Polski rynek w zderzeniu z tymi projektami zaczyna się inaczej definiować. Ważna jest również polityka Komisji Europejskiej dotycząca finansowania nowych połączeń transgranicznych, oficjalna polityka komisarza (ds. energii) Guenthera Oettingera i stanowisko o liberalizacji rynku hurtowego do 2015 roku" - podkreślił.

Grad uważa, że UOKiK ma wiele kwestii do przeanalizowania. "Wydaje mi się, że wiele rzeczy przemawia za tym, że decyzja Urzędu może być pozytywna" - dodał.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że chce pod koniec tygodnia spotkać się z prezes UOKiK Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, by przedstawić jej swoje argumenty za przejęciem Energi przez PGE.

PGE złożyła 20 października wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na zakup od ministra skarbu akcji spółki Energa, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego. Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch wyjaśniała wówczas PAP, że jeśli jest on dobrze przygotowany, to Urząd ma 60 dni od jego wpłynięcia na wydanie decyzji.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ pad/ jra/