Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznała w piątek Polsce dwuletnią Elastyczną Linię Kredytową (FCL) w wysokości ok. 30 mld dolarów, co stanowi ekwiwalent 19,17 mld SDR - poinformował MFW w piątkowym komunikacie.

Cytowany w komunikacie członek zarządu MFW John Lipsky pochwalił Polskę za wyniki gospodarcze. "Patrząc w przyszłość, prognozuje się, że wzrost gospodarczy pozostanie trwały i zrównoważony. Władzom zależy na utrzymaniu polityki gospodarczej sprzyjającej zachowaniu stabilności makroekonomicznej" - napisano.

>>> Czytaj też: MFW: Chiny i Indie motorem wzrostu na świecie. Polska pnie się w górę

Według Lipsky'ego wydłużenie FCL i zwiększenie dostępnej kwoty wzmocni rolę Linii w zabezpieczeniu Polski przed ryzykami zewnętrznymi, jednocześnie wspierając polską strategię makroekonomiczną.

W grudniu Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego nieformalnie zatwierdziła przedłużenie Polsce Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line).

Resort finansów poinformował wówczas, że podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu Elastycznej Linii Kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. MF podkreślił także, że Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je, jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewa na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dolarów.

SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.