"Oczywiste jest, że trzy terminale w trzech krajach to za dużo. Powinniśmy połączyć siły, byśmy mogli efektywniej wykorzystać wsparcie unijne, a także pieniądze naszych podatników. Powinniśmy mieć jeden, ale potężny terminal" - powiedział na konferencji prasowej Ansip, którego cytują litewskie media.

>>> Czytaj też: Chadam: Gazociąg łączący Polskę z Litwą to projekt strategiczny

Premier Litwy Andrius Kubilius w piątkowym wywiadzie dla radia publicznego Lietuvos Radijas zaznaczył, że "należy rozmawiać nie tylko o wspólnym terminalu gazowym, ale też o możliwości stworzenia całego kompleksu - wspólnego rynku, połączonego z Polską i Finlandią".

"Terminal gazowy, niezależnie czy na Litwie, Łotwie, czy Estonii, nie będzie funkcjonował bez stworzenia rynku" - powiedział Kubilius.

Litewski rząd zapowiedział, że zamierza do 2014 roku wybudować terminal gazowy o niedużej mocy w Kłajpedzie. Terminal Litwa chce budować z własnych funduszy.

Również Łotwa wyraziła chęć budowy terminalu gazowego w porcie w Rydze. Zakłada się, że ma to być terminal o dużej mocy. Strona litewska obawia się, że obiekt ten może być związany z interesami Gazpromu.