„Obecnie jesteśmy graczem numer 6-7 w naszej branży, naszym celem jest wejście do pierwszej trójki w ciągu pięciu lat" – powiedział wiceprezes Jarosław Jurczak, który jest też jednym z głównych akcjonariuszy spółki. Dodał, że ten strategiczny cel zostanie osiągnięty najprawdopodobniej m.in. poprzez akwizycje spółek.

W tym roku Grodno sfinalizowało przejęcie spółki Ostel, która w zeszłym roku osiągnęła przychody w wysokości 25 mln zł. W tym roku planowane przychody Ostel to ok. 30 mln zł. „Kryzys sprawił, że część spółek ma kłopoty, a rozmowy o przejęciach są łatwiejsze" – zaznaczył Jurczak. Dodał jednak, że alternatywą dla przejęć jest wzrost organiczny, tam gdzie będzie to bardziej efektywny wariant. Dzięki przejęciom Grodno chce rozszerzyć swoją działalność geograficzną, zwłaszcza zwiększyć obecność na północy kraju.

„Rozwój geograficzny jest w tej chwili dla nas priorytetowy. W drugiej kolejności chcemy rozszerzać naszą ofertę produktową" – powiedział dyrektor spółki ds. rozwoju Marcin Gardas. Nie wykluczył jednak przejęć również tam, gdzie firma jest już silna. „W Warszawie mamy dziesięć oddziałów i sobie nie przeszkadzamy" – zaznaczył Gardas.

Akcje spółki zadebiutują na NewConnect w środę 13 kwietnia. Z oferty prywatnej spółka pozyskała 7,6 mln zł. Nowi udziałowcy objęli akcje stanowiące 18,7% podwyższonego kapitału. „Naszym celem jest rynek główny. Zdecydowaliśmy się na najpierw NewConnect ze względu na szybsze procedury, ale chcemy też żeby nasza struktura dojrzała a pracownicy nauczyli się najpierw tutaj specyfiki pracy w spółce publicznej" – powiedział Gardas.

Przedstawiciele spółki nie sprecyzowali, kiedy mogłaby ona przejść na rynek główny, ale zaznaczyli że takiemu przejściu będzie prawdopodobnie towarzyszyć kolejna emisja akcji – być może związana z realizacją kolejnych akwizycji. „Upublicznienie jest dla nas istotne również ze względu na plany akwizycji. Płacąc akcjami za przejmowane spółki możemy np. związać ze sobą jej wartościowych pracowników" – powiedział Jurczak.

Dodał, że w ostatniej emisji, akcje spółki objęli również obecni pracownicy Grodna. W roku finansowym 2010/11 (zakończonym 31 marca)

Grodno miało 4,1 mln zł zysku netto oraz przychody na poziomie 130,18 mln zł, wynika z szacunkowych danych spółki.

Firma Ostel była konsolidowana za ostatni kwartał tego okresu.

Lider segmentu – giełdowa firma TIM – zanotował w 2010 r. przychody na poziomie pow. 330 mln zł.

Grodno prognozuje, że jego przychody w roku obrotowym 2011/12, przy pełnej konsolidacji Ostel, wyniosą 154,8 mln zł a zysk netto 4,9 mln zł.