Jak poinformował w czwartek Piotr Dembiński z biura prasowego Nexteer Automotive Poland, zwiększenie mocy produkcyjnych wynika z nowych umów na montaż coraz popularniejszych wśród producentów samochodów elektrycznych układów kierowniczych, określanych skrótem EPS.

"W tyską fabrykę, która wyprodukowała dotąd niemal połowę z 16 milionów układów EPS koncernu Nexteer, w ostatnich dwóch latach zainwestowano już niemal 160 mln zł" - zaznaczył Dembiński. Obecnie zakład ten zwiększa zdolności produkcyjne pod kątem produkowanej w tyskich zakładach Fiat Auto Poland nowej lancii ypsilon.

Najbliższe przygotowania do produkcji nowych układów lub ich elementów rozpoczną się w sierpniu i potrwają około dwóch lat. Start kolejnych takich projektów planowany jest na grudzień tego roku i styczeń przyszłego.

>>> Czytaj też: Nexteer Automotive Poland: związkowcy zawarli porozumienie płacowe z pracodawcą

"Dwuletni program inwestycji w Polsce odegra ważną rolę we wspieraniu przejścia światowej branży motoryzacyjnej od stosowania hydraulicznych układów kierowniczych do montażu systemów wspomaganych elektrycznie. Nasze zakłady w Polsce będą produkować układy EPS, które przyczynią się do stworzenia nowej generacji bardziej oszczędnych samochodów z segmentu premium o niskiej emisji CO2" - zapowiedział wiceprezes Nexteer Automotive Laurent Bresson.

Dyrektor tyskiego zakładu i prezes Nexteer Automotive Poland Rafał Wyszomirski dodał, że inwestycje nie tylko zwiększą zdolności produkcyjne, ale też jakość produktów koncernu. Wzrost jakości układów - m.in. poprzez standaryzowanie prac montażowych i szczegółową kontrolę - ma pomagać koncernom motoryzacyjnym budować ekonomiczne, dobrze prowadzące się i ciche samochody.

Nexteer Automotive z grupy General Motors jest globalną firmą produkującą układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów.

Na potrzeby 60 klientów Nexteer Automotive pracuje 8,3 tys. osób w 20 fabrykach, 6 centrach inżynieryjnych oraz 14 centrach obsługi klienta w Ameryce Północnej i Południowej, Europie oraz Azji. Wśród klientów firmy są m.in. GM, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler, PSA Peugeot Citroen oraz producenci z Indii, Chin i Ameryki Południowej.

>>> Czytaj też: Sprzedaż samochodów osobowych w Polsce 2011: liderzy Skoda, Opel i Ford

W Polsce znajdują się dwa zakłady Nexteer: w Tychach oraz w Gliwicach. Łącznie zatrudniają ok. 1,2 tys. osób. Produkują ok. trzech milionów układów i kolumn kierowniczych rocznie, montowanych dotąd m.in. do: alf romeo MiTo, fiatów 500 i panda, fordów ka, lancii ypsilon oraz opli corsa i insignia. Przy tyskiej fabryce działa centrum inżynieryjne projektujące nowe rozwiązania dla klientów koncernu.