By zapewnić Niemcom wystarczające dostawy prądu po rezygnacji z energetyki atomowej, najpóźniej w roku 2022 konieczne będą nowe elektrownie dużej mocy na gaz ziemny - głosi opublikowane w środę w Berlinie fachowe studium.

Dokument ten opracowała firma doradcza branży energetycznej BET (Buero fuer Energiewirtschaft und technische Planung - Biuro Techniki Energetycznej i Planowania Technicznego) na zlecenie Federalnego Związku Nowych Oferentów Energii (bne). Postulowane siłownie powinny mieć łączną moc 10 gigawatów. Jak zaznaczył szef bne Robert Busch, odpowiada to mniej więcej całości mocy zainstalowanej w Danii.

>>> Czytaj też: Rosja uruchamia gazociąg Nord Stream: to początek gazowego konfliktu

Ponieważ siłownie gazowe zamierza się wykorzystywać tylko w razie niedostatecznej wydajności elektrowni wiatrowych i słonecznych, ich budowa nie jest w obecnych warunkach ekonomicznych opłacalna i dlatego potrzebne są państwowe dotacje na ten cel. Również eksploatacja elektrowni gazowych będzie deficytowa, gdyż mają one jedynie uzupełniać chwilowe niedobory ekologicznej energii elektrycznej. Siłownie gazowe najlepiej nadają się do tej roli z uwagi na łatwość ich włączania i regulowania mocy.