Jeśli szukasz najlepszej pracy na świecie, rekrutuj do Google – tak przynajmniej twierdzą przyszli ekonomiści i inżynierowie. W rankingu “The World’s Most Attractive Employers 2011” potentat internetowy już trzeci rok z rzędu zdobył pierwsze miejsce. Prezentujemy zestawienie 50 najatrakcyjniejszych pracodawców na świecie.

Przyszli biznesmeni i inżynierowie marzą o Google

Ranking Universum “The World’s Most Attractive Employers 2011” został opracowany na podstawie opinii 160 000 studentów kierunków biznesowych i inżynieryjnych z całego świata. Wysokie miejsce firmy w zestawieniu świadczy o atrakcyjności koncernu jako pracodawcy oraz jego pozycji gospodarczej.

Reklama

W tegorocznej edycji rankingu Google okazał się bezkonkurencyjny. Zwyciężył zarówno w kategorii „biznes”, jak i „inżynieria”.

>>> Czytaj też: Ranking najbardziej pożądanych pracodawców w bankowości i finansach

Studenci kierunków biznesowych wysoko oceniają także spółkę KPMG, która podobnie jak w zeszłym roku została uznana za drugie po Google najlepsze miejsce do pracy. Trzecią pozycję w kategorii „biznes” zdobył PwC, spychając na czwarte miejsce Ernst & Young. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także Deloitte, Microsoft, Procter & Gamble, J.P. Morgan, Apple (awans z 18. miejsca) oraz Goldman Sachs.

„Rynek pracy jest zdominowany przez duże światowe firmy, postrzegane jako świetne miejsce do rozpoczęcia swojej kariery. Absolwentom kierunków biznesowych oferują one dobre warunki i dynamiczne środowisko pracy. W ostatnich trzech latach obserwowaliśmy, jak firma Google zdobywa i utrzymuje swoją pozycję lidera w rekrutowaniu najlepszych kandydatów” – mówi Lovisa Öhnell, szefowa działu Research i Consulting w Universum.

Wybierając idealnego pracodawcę, przyszli inżynierowie, zaraz po Google, typują dwóch gigantów z branży komputerowej: IBM i Microsoft. Czwarte miejsce zajmuje koncern BMW, a kolejne Intel, Sony, Apple, General Electric i Siemens. Najlepszą dziesiątkę zamyka spółka Procter & Gamble.

Co ciekawe, spółki finansowe, takie jak J.P. Morgan, Goldman Sachs czy Morgan Stanley, w ciągu ostatnich lat notują wyraźny wzrost zainteresowania wśród studentów inżynierii, zaś firmy z branży IT - Apple, Intel i IBM - cieszą się coraz większą sympatią adeptów ekonomii.

Zrelaksowane i kreatywne biuro, czyli pokolenie Y w pracy

Jak wynika z opinii studentów, najbardziej pożądanym atrybutem pracodawcy jest możliwość uzyskania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Dla młodych, którzy wchodzą teraz na rynek pracy, ogromne znaczenie ma także kultura korporacyjna i środowisko, w którym będą pracować. Największe firmy z branży technologicznej kuszą studentów nowoczesnymi biurami, wyposażonymi w takie atrakcje jak ścianka wspinaczkowa, pokoje zen czy sale do gry w bilard.

>>>Zobacz też: Siedziby Facebooka, Skype'a, Google'a i Groupona (ZDJĘCIA)

„Sukces w branży software w dużej mierze zależy od kapitału ludzkiego, który posiada firma, stąd tak wielkie wysiłki w kierunku pozyskania najbardziej utalentowanych pracowników. W dzisiejszych czasach panuje nowy paradygmaty kultury korporacyjnej: „zrelaksowane i kreatywne biuro”, częściowo zawdzięczamy go tej właśnie branży. Pokolenie Y czuje się bardzo komfortowo, pracując w takich warunkach i to przekłada się na atrakcyjność branży software – wyjaśnia Carlo Duraturo, Global Account Director w firmie Universum.

Ranking najatrakcyjniejszych pracodawców według preferencji przyszłych inżynierów / Forsal.pl