Z informacji GPW wynika, że warszawski parkiet był pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów zarówno w pierwszym, drugim, jak i w trzecim kwartale 2011 roku.

W trzecim kwartale tego roku na głównym rynku GPW zadebiutowało siedem spółek, a na NewConnect - 54. "To najlepszy kwartalny wynik w historii warszawskiej giełdy" - podkreśliła GPW.

W tym czasie pod względem wartości ofert, warszawska giełda była na drugim miejscu w Europie. Wyprzedziła nas giełda hiszpańska (BME). "Po raz pierwszy GPW pobiła wynik Grupy London Stock Exchange oraz Deutsche B"rse, które w znacznie silniejszym stopniu odczuły kryzys finansowy" - dodano.

Na początku lipca na warszawskiej giełdzie zadebiutowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Wartość oferty wyniosła 1,3 mld zł. Była to trzecia największa oferta akcji w całej Europie. "Poszerzyła się też grupa firm zagranicznych notowanych w Warszawie o jedenastą ukraińską spółkę - Coal Energy z siedzibą w Luksemburgu, drugą litewską spółkę - Agrowill oraz o siódmą zagraniczną spółkę notowaną na NewConnect - Avtech Aviation and Engineering z Wielkiej Brytanii" - podkreśliła GPW.

Od 2006 roku GPW jest w ścisłej czołówce giełd europejskich pod względem aktywności na rynku ofert publicznych. "Kolejne rekordy liczby debiutów GPW zawdzięcza przede wszystkim rynkowi NewConnect, na którym mimo spadku koniunktury utrzymuje się duże tempo przyrostu liczby emitentów. W trzecim kwartale tego roku na NewConnect zadebiutowały 54 spółki, pozyskując łącznie kapitał o wartości 40 mln euro" - napisano.

>>> Zobacz też: Tomala z Goldman Sachs: Warszawa to nie Hong Kong, ale Madryt zostawimy w tyle