Szef polskiego resortu administracji i cyfryzacji przewodniczył we wtorek w Brukseli pierwszej od rozpoczęcia polskiej prezydencji UE formalnej radzie ministrów UE poświęconej telekomunikacji i kwestiom związanym ze społeczeństwem informacyjnym.

Podczas spotkania ministrowie potwierdzili wynegocjowany jeszcze pod koniec października z Parlamentem Europejskim kompromis w sprawie wniosku o utworzenie pierwszego programu polityki widma radiowego.

"Prace nad tym dossier trwały ponad rok. Z pewnego punktu widzenia przyjęcie tego dokumentu w dobrze przygotowany sposób otwiera złotą żyłę uruchamiania dodatkowych częstotliwości, które mogą być wykorzystane dla szerokopasmowego internetu" - powiedział Boni na konferencji prasowej w przerwie obrad.

Program ma umożliwić szybszy dostęp do bezprzewodowego i szerokopasmowego internetu w UE nawet na terenach trudno dostępnych i słabiej zaludnionych poprzez uruchomienie dodatkowych częstotliwości radiowych. Przyjęcie programu musi jeszcze potwierdzić Parlament Europejski, co - jak powiedział minister - ma nastąpić w lutym.

"Mniej więcej w tym czasie z ministrem obrony narodowej podpiszemy porozumienie w sprawie uwolnienia pewnych częstotliwości na poziomie 800 MHz i później przygotujemy rozwiązania implementujące ten program tak, aby od 1 stycznia 2013 roku częstotliwości te mogły być dostępne" - oświadczył, zapowiadając, że resort rozpocznie z operatorami rozmowy na ten temat. "To oznacza także dyskusje z rynkiem w sprawie tego, kto i na jakich zasadach będzie chciał te częstotliwości zagospodarować" - powiedział Boni.

Reklama

Środki pochodzące z opłat za korzystanie z dodatkowych częstotliwości mogą służyć finansowaniu cyfryzacji kraju, dzięki dostępowi do "pełnej dywidendy cyfrowej w momencie otwarcia rynku w 2013 r." - powiedział Boni. "Większy dostęp do szerokopasmowego internetu, wykorzystanie tych częstotliwości (...) będzie także poprzez dywidendę cyfrową dawało nam szanse i możliwości na sfinansowanie niektórych projektów cyfryzacyjnych", w tym planowanego przez rząd programu Cyfrowa Szkoła" - dodał.

Program ma w pełni zinformatyzować szkoły w Polsce. W przyszłorocznym budżecie rząd przewidział 50 mln złotych na projekt pilotażowy tego programu. "Rozłożony na lata program ten będzie wymagał wsparcia; myślę, że z ministrem finansów znajdziemy porozumienie dotyczące sfinansowania tego projektu" - powiedział Boni.

Podczas wtorkowego spotkania ministrowie omówili także kwestie związane z roamingiem i przyjęli wnioski dotyczące neutralności sieci.