Prezes PKP Janusz Malinowski poinformował w czwartek, że otworzono koperty z ofertami na naprawę 748 wagonów pasażerskich. Spółka planuje w tym roku naprawić w sumie ok. 1 tys. wagonów.

"Dzisiaj w godzinach porannych otworzyliśmy oferty na bardzo duży przetarg - na naprawę 748 wagonów. Otrzymaliśmy dobre oferty, które nas satysfakcjonują i myślę, że w ciągu kilku dni dokonamy rozstrzygnięcia przetargu - powiedział na konferencji prasowej Malinowski. Dodał, że firma chce szybko podpisać umowę na naprawę wagonów.

Głównym kryterium wyboru wykonawcy jest cena. Wygrana firma będzie m.in. odpowiadać za przegląd, naprawę lub wymianę elementów i podzespołów w 748 wagonach. Wśród wytypowanych do naprawy wagonów znajdują się wagony przedziałowe, bezprzedziałowe klasy pierwszej i drugiej, wagony sypialne, kuszetki oraz wagony gastronomiczne: barowe oraz restauracyjne.

>>> Czytaj też: Kolej na ferie zimowe uruchomi dodatkowe połączenia w góry

Inwestycja ma być sfinansowana w 100 proc. ze środków własnych PKP Intercity.

Reklama

W przetargu uczestniczyło pięć firm: H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Spółka, Newag, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Oleśnicy, Tabor Szynowy Opole, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Holding SA.

"W 2012 roku planujemy naprawić około tysiąca wagonów" - powiedział prezes spółki. Docelowo w br. na torach ma jeździć 1,7 tys. wagonów.

W trakcie pierwszego postępowania, które zakończyło się 22 listopada 2011 r. nie wyłoniono firmy, która mogłaby zrealizować zmówienie. 26 listopada 2011 r. rozpisano nowy przetarg.

Na początku stycznia br. spółka Intercity ogłosiła również przetarg na wykonanie w 2012 roku obsługi technicznej 45 lokomotyw elektrycznych. Przewoźnik przyjmuje oferty do 17 stycznia br.

Jak powiedział prezes, spółka w najbliższym czasie chce ogłosić dwa przetargi, m.in. na zakup 25 wagonów jednopokładowych.

>>> Polecamy: Budowa podziemnego tunelu w Łodzi ma kosztować 1,5 mld zł