PJN uważa, że propozycja PSL w sprawie emerytur idzie w dobrym kierunku, ale powinna być dopracowana. "Odwagi PSL, jeśli chcecie naprawdę bronić polskich rodzin, będziemy was wspierali " - mówił w poniedziałek prezes PJN Paweł Kowal.

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez premiera Donalda Tuska wiek emerytalny Polaków ma być stopniowo podnoszony docelowo do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Projekt w tej sprawie ma trafić w najbliższych dniach do formalnych konsultacji.

Ludowcy chcą jednak, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Po urodzeniu każdego kolejnego dziecka termin tego przejścia byłby przyspieszany o trzy lata. Koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Zdaniem polityków PJN propozycja PSL ws. emerytur wymaga jednak uszczegółowienia. Według nich przyjęcie projektu ludowców spowoduje dalszą pauperyzację kobiet, które mają kilkoro dzieci.

Wiceprezes PJN Paweł Poncyljusz powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że propozycja PSL nie bierze się pod uwagę tego, że kobiety pozostające w domu po urodzeniu dziecka, nie mają naliczanych takich samych składek, jak kobiety pracujące. "Oznacza to, że jeśli chce się je wysłać wcześniej na emeryturę, to ich realna emerytura będzie bardzo niska" - zaznaczył.

Poncyljusz podkreślił w rozmowie z PAP, że PJN proponuje, by z budżetu państwa opłacane były składki ubezpieczeniowe za kobiety, które są na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Tylko wtedy - jego zdaniem - kobiety mają szansę na godną emeryturę.

Kowal zapowiedział, że PJN poprze projekt PSL w sprawie emerytur po uzupełnieniu kwestii składek. "Poszliście w dobrym kierunku, trzeba to uzupełnić (...). To była jedyna propozycja, która szła w dobrym kierunku" - dodał prezes PJN.

Kowal poinformował też, że PJN zaczęła budowę struktur terenowych w Polsce. Niebawem - podkreślił - wyłonieni mają zostać szefowie kół w poszczególnych województwach. Podkreślił, że PJN pod koniec marca zorganizuje Radę Krajową, a w maju przypomni swoje najważniejsze postulatu na rzecz pomocy rodzinie.

W programie partii zapisano m.in. oddanie do dyspozycji każdej rodziny dodatkowo, co najmniej 400 zł miesięcznie (4800 zł rocznie) na każde dziecko. Taki efekt można, według formacji, uzyskać wprowadzając kwotę wolną na każde dziecko lub przez podział podatku przy rozliczeniu, także na dzieci (tzw. trzecia osoba fiskalna). Dodatkowo PJN proponuje konto edukacyjne w wysokości 200 zł miesięcznie na każde dziecko oraz Kartę rodzinną, czyli m.in. bilety rodzinne ułatwiające rodzinom dostęp do kultury. Postuluje też stopniowe wydłużanie urlopu macierzyńskiego.