Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak oraz posłowie jego ugrupowania ruszają w teren, by w trakcie bezpośrednich rozmów z obywatelami konsultować propozycje dotyczące zmian w systemie emerytalnym. W piątek Pawlak będzie w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

"Rozmowy i konsultacje należy prowadzić bezpośrednio w terenie, a nie pośrednio z perspektywy Warszawy. W Warszawie emocje wokół reformy emerytalnej są duże, ale są to tylko emocje polityczne. Te realne zmartwienia są wśród zwykłych ludzi i to ich trzeba wysłuchać w pierwszej kolejności, a nie parlamentarzystów" - powiedział w czwartek PAP rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński.

Pawlak w ramach konsultacji społecznych chce też mówić o propozycji PSL umożliwiającej przejście wcześniej na emeryturę kobietom, które urodziły dzieci. Ludowcy postulują, by matki mogły pracować krócej - o trzy lata za każde urodzone dziecko (jednak nie krócej niż 9 lat). Na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić PO.

W Kępnie (Wielkopolskie) Pawlak spotka się z samorządowcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, a także organizacjami kobiet oraz przedstawicielami grup społecznych i zawodowych.

Będą mu towarzyszyć politycy z tego regionu, m.in.: europoseł Andrzej Grzyb, posłowie Piotr Walkowski, Józef Racki, a także senator Andżelika Możdżanowska.

"Podniesienie wieku emerytalnego budzi ogromne zainteresowanie i kontrowersje, tym bardziej przy tych sztywnych stanowiskach PO i PSL" - powiedziała PAP Możdżanowska.

Zwróciła uwagę, że w okolicach Kępna szczególną rolę odgrywa przemysł meblarski i kobiety głównie w tej branży znajdują zatrudnienie. "W takich małych miejscowościach kobiety mają trudność ze znalezieniem pracy" - podkreśliła. Dodała, że właśnie kwestie dotyczące wieku emerytalnego kobiet wywołują bardzo duże zainteresowanie w regionie.

"Myślę, że będą to bardzo cenne konsultacje, zwłaszcza z punktu widzenia osób, które nie mieszkają w Warszawie, ale 300 km od stolicy. To będą konsultacje nie parlamentarnej grupy kobiet, nie pań piastujących urzędy czy prowadzących własną działalność, tylko kobiet mieszkających dalej, w mniejszych miastach, czy na wsiach" - podkreśliła Możdżanowska.

Senator PSL zapowiedziała, że ona sama ma zamiar od przyszłego tygodnia prowadzić konsultacje dotyczące zmian w systemie emerytalnym w poszczególnych gminach swojego regionu.

Po spotkaniu w Wielkopolsce Pawlak jedzie do Bolesławca i Legnicy na Dolnym Śląsku. Wraz z miejscowymi politykami swojej partii będzie rozmawiał z nauczycielami, przedsiębiorcami i samorządowcami.

W sobotę lider ludowców będzie na Mazowszu - spotka się z samorządowcami i członkami mazowieckiego PSL. Poza reformą emerytalną Pawlak będzie też rozmawiał o kwestiach gospodarczych, a także innych sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami politycznymi.

"Będą kolejne spotkania, wicepremier Pawlak ma ogrom zaproszeń od lokalnych społeczności z całego kraju. Będzie to z jednej strony wysłuchanie ludzi i dyskusja, z drugiej strony - przedstawienie i przekonanie do propozycji PSL" - zapowiedział rzecznik ludowców.