Z okazji Super Bowl - sportowego wydarzenia roku w USA, na oficjalnym blogu koncernu farmaceutycznego Eli Lilly and Company pojawił się wpis porównujący koszty ponoszone przez branżę farmaceutyczną do wydatków na sport. Autorka wpisu stwierdziła, że wprowadzenie jednego leku na rynek kosztuje średnio 1,3 mld dolarów, czyli tyle co budowa dwóch profesjonalnych stadionów, albo zakup 16 mln 250 tys. piłek do futbolu amerykańskiego.

>>> Czytaj też: W Polsce powstaje supergrupa farmaceutyczna

Matthew Herper, dziennikarz Forbesa potraktował poważnie ten żartobliwy wpis i postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście koszty stworzenia nowego leku są tak gigantyczne. Okazało się, że są znacznie wyższe.

“Przemysł farmaceutyczny od lat powtarza informacje o kosztach zbliżonych do miliarda dolarów” – czytamy na Forbes.com. „Jednak, jak zauważył Bernard Munos z InnoThink Center for Research In Biomedical Innovation, uzupełniając dane o projekty, które zakończyły się niepowodzeniem, otrzymujemy liczbę ok. 4 mld dolarów przeznaczonych na badania na jeden lek dopuszczony do użytku.”

Forbes zweryfikował obliczenia naukowca dla poszczególnych koncernów farmaceutycznych, porównując je oficjalnymi raportami finansowymi. W wyliczeniach uwzględniono również inflację. Jak widać w tabeli, średnie nakłady na jeden wynaleziony lek wahają się od 3,7 do 11,8 mld dolarów.

>>> Czytaj też: Tanie leki z Indii i Chin mogą zalać amerykański i europejski rynek

Choć pojedyncze testy kliniczne leku mogą kosztować nawet 100 mln dolarów, to jednak porażki badawcze stanowią największy koszt branży farmaceutycznej, pisze Herper. Z drugiej strony pojawiają się podejrzenia, że firmy farmaceutyczne zawyżają koszty badań, by uzasadniać wysokie ceny swoich produktów. Timothy Noah na Slate.com twierdzi, że kosztom wynalezienia nowego leku bliżej jest do 55 mln niż do miliarda dolarów.

„Gdyby jednak firma farmaceutyczna mogła obiecać, że będzie odkrywać nowe leki po cenie 55 mln dolarów, jej akcje wystrzeliłyby w górę, niczym papiery Apple’a” – komentuje Herper. „Wynalezienie nowych leków na serce, cukrzycę, czy nowotwory naprawdę kosztuje miliardy dolarów. W rzeczywistości przemysł farmaceutyczny znajduje się w pułapce rosnącego odsetka niepowodzeń i wzrastających kosztów. Możemy tylko żywić nadzieję, że nowe technologie i lepsze poznanie biologii odmieni ten stan rzeczy.”