Spółka Gemma Investments, należąca do grupy funduszu Mid Europa Partners, otrzymała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na przejęcie od Emperii Holding spółek Stokrotka, Maro-Markety oraz Społem Tychy, wynika z komunikatu UOKiK.

W wyniku koncentracji Gemma Investments przejmie kontrolę nad należącymi do grupy kapitałowej Emperia Holding spółkami: Stokrotka, Maro-Markety oraz Społem Tychy. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Urząd podał też, że poznańska spółka Gemma Investments jest właścicielem sieci tradycyjnych sklepów o małej powierzchni działających pod szyldami Żabka i Freshmarket. Natomiast przejmowane spółki prowadzą zarówno sklepy tradycyjne jak i wielkopowierzchniowe.

Gemma Investments złożyło w UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie spółek detalicznych Emperii jesienią ub.r. Pod koniec stycznia br. Emperia informowała, że dopuściła do procesu sprzedaży spółek detalicznych nowych inwestorów, dlatego też termin zamknięcia transakcji, przewidywany na I kw. 2012 roku, może ulec wydłużeniu. Zarząd spółki poinformował także, że analizując oferty zainteresowanych inwestorów bierze pod uwagę także inne propozycje niż sprzedaż 100% udziałów i akcji spółek detalicznych za gotówkę.

Wcześniej Emperia deklarowała, że ze sprzedaży sklepów detalicznych chce pozyskać przynajmniej 900 mln zł. Według ówczesnych informacji medialnych, o sklepy konkurowały fundusze Advent International, Penta Investments i Doughty Hanson oraz grupa Muszkieterów posiadająca sieć Intermarche i właściciel sieci Żabka - Mid Europa Partners.