FOR został założony w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza. Na stronie internetowej fundacji zaznaczono, że zasadniczym celem FOR jest "zwiększenie obywatelskiego zaangażowania w polskim społeczeństwie na rzecz propozycji, które sprzyjają szybkiemu i stabilnemu rozwojowi kraju".

Jaros podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że zespół parlamentarny ma współpracować z Forum w ramach projektu www.UlepszPrawo.pl. Zaznaczył, że na tej stronie internetowej znajdzie się ankieta, za pomocą której przedsiębiorcy będą mogli przekazywać informacje o przepisach utrudniających im prowadzenie działalności. Jak zaznaczył prezes FOR Paweł Dobrowolski, projekt ma pomóc polskim przedsiębiorcom m.in. rozwiązywać problemy z urzędami.

Według Jarosa do zespołu w ostatnich dniach dołączyli Przemysław Wipler (PiS) oraz Patryk Jaki (Solidarna Polska), którzy poszerzyli grono wiceprzewodniczących.

Jaki poinformował, że dołączył do zespołu ponieważ kieruje nim przekonanie, iż wolny rynek jest ideą, o którą warto walczyć. "Zespół ma na celu rozwiązywanie problemów przedsiębiorców. Ja chcę dołożyć do tego swoją cegiełkę" - powiedział. Jego zdaniem skład zespołu świadczy o tym, że w niektórych kwestiach posłowie potrafią się zjednoczyć i działać ponad partyjnymi podziałami.

Michał Szczerba (PO) powiedział, że FOR będzie przedstawiał zespołowi kwartalne raporty o zgłaszanych przez przedsiębiorców uwagach, które będą podstawą do prac nad zmianami prawa. "Jednocześnie zespół zobowiązał się do wsparcia przygotowanego przez FOR raportu ws. działań deregulacyjnych służących rozwojowi przedsiębiorczości" - dodał.

Marek Wojtkowski (PO) poinformował, że członkowie zespołu spotkają się w czwartek z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem w sprawie rządowej propozycji deregulacji zawodów.

Na początku marca Gowin zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację państwowych wymogów dostępu do kolejnych około 200 profesji. Mają być jeszcze dwie transze, liczące po około sto zawodów: pierwszą resort chce przedstawić do końca lipca, a drugą - do końca listopada.