Do nagrody oprócz Solskiej nominowani byli: Jerzy Haszczyński za artykuł "Mój brat obalił dyktatora" ("Rzeczpospolita") oraz Bogdan Wróblewski i Wojciech Czuchnowski za artykuł "Przetrącone śledztwo" ("Gazeta Wyborcza"). Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 41 publikacji autorstwa 47 dziennikarzy.

Laureatka - jak napisała o niej redakcja "Polityki" - studiowała teatrologię, "bo w PRL teatru nie musieliśmy się wstydzić przed światem". "Dało jej to umiejętność pisania +ludzkim językiem+ o sprawach trudnych. Takich, jak gospodarka, której tajniki zgłębia przez całą dziennikarską karierę" - podkreślono. Od lat jest członkiem zespołu redakcyjnego "Polityki", od lat także w radio TOK FM.

Nagrodę Specjalną, przyznaną w tym roku po raz pierwszy, otrzymał Leszek Będkowski z "Polityki", autor m.in. ukazujących się dodatków do tygodnika, pod wspólnym tytułem "Niezbędnik".

Dariusz Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r. Od 1998 r. nagrody jego imienia przyznawała redakcja "Rzeczpospolitej"; pod koniec lipca 2009 r. dzieci Dariusza Fikusa cofnęły tej gazecie pozwolenie na posługiwanie się ich nazwiskiem przy przyznawaniu nagrody.

Od ubiegłorocznej edycji właścicielem nagrody jest rodzina Fikusa, a współorganizatorem konkursu Press Club Polska. Na nagrodę składa się dyplom oraz 10 tysięcy złotych.