PSL przedstawi we wtorek projekt ustawy, zgodnie z którym w czasie urlopu wychowawczego składki na ubezpieczenie społeczne rodziców ubezpieczonych w KRUS, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także nieubezpieczonych - będą opłacane z budżetu.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński podkreślił w rozmowie z PAP, że projekt wpisuje się w pakiet społeczny PSL "Z myślą o rodzinie". Wtorkowa konferencja prasowa - z udziałem wicepremiera Waldemara Pawlaka - będzie pierwszą odsłoną ustawową pakietu.

W zawartym pod koniec marca porozumieniu koalicyjnym zapisano, że obok podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia zaproponowane zostaną rozwiązania wspierające rodzicielstwo - dla rodziców, których dzieci urodzą się po 1 stycznia 2013. I tak - zgodnie z projektem PSL - w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wprowadzona ma zostać możliwość zawieszenia tej działalności na okres urlopu wychowawczego (do 3 lat na każde dziecko).

W tym czasie budżet państwa opłacać będzie składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS od podstawy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli analogicznie do tego, jak dzieje się w przypadku osób zatrudnionych).

Na takich samych warunkach z budżetu miałyby zostać opłacone składki na ubezpieczenie społeczne dla rodziców ubezpieczonych w KRUS.

Jeśli chodzi o osoby niezatrudnione, państwo miałoby opłacać - na ich wniosek - składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy 75 proc. płacy minimalnej. To sam rodzic-wnioskodawca mógłby wybrać, czy składka ma trafiać do ZUS czy do KRUS.

PSL zapowiada, że w ramach pakietu społecznego zgłosi przynajmniej kilkanaście propozycji - również ustawowych - dotyczących m.in. podniesienia progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz pomocy rodzinie, a także finansowania przedszkoli z budżetu państwa.

PSL proponuje także wykup za symboliczne kwoty działek pod budowę domu (z areału, jakim dysponuje Agencja Nieruchomości Rolnych), co - według Stronnictwa - miałoby zapobiegać emigracji zarobkowej młodych Polaków.

PSL zapowiedziało swój pakiet społeczny w ubiegłym tygodniu, w przeddzień posiedzenia rządu, na którym przyjęto projekty dotyczące podniesienia wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych. Wicepremier Pawlak nie brał udziału w emerytalnym posiedzeniu rządu - był na spotkaniu ze strażakami.