Minister transportu Sławomir Nowak powiedział we wtorek, że wariant objazdu autostrady A2 przygotowany na Euro 2012 zakłada skierowanie ruchu na drogę krajową nr 2. Podkreślił, że na części A2 prędkość będzie ograniczona do 70 km/godz.

Chodzi o autostradę A2 Stryków-Konotopa. Choć droga miała być gotowa na mistrzostwa, to wciąż nie wiadomo, czy to się uda - problem jest szczególnie z środkowym odcinkiem C, o długości 20 km.

Minister przypomniał, że warianty objazdów obowiązujących podczas mistrzostw są już przygotowane. Zaznaczył, że to wariant awaryjny, czyli na wypadek, gdyby odcinek C nie był przejezdny.

Nowak wyjaśnił w TVN24, że kibice, którzy jadą do Warszawy od strony Poznania, za Strykowem przejadą jeszcze odcinkiem A i kawałkiem odcinka B autostrady Stryków-Konotopa. "Tam na węźle z drogą krajową nr 70 skręcimy w lewo, aby dostać się do drogi krajowej nr 2 (...). Dwójką przejedziemy kilkadziesiąt kilometrów, żeby w węźle Grodzisk z powrotem włączyć się w autostradę A2 i wjechać autostradą do Warszawy w Konotopie" - objaśniał minister. Dodał, że tam na dojeżdżających do stolicy kibiców będzie przygotowany duży parking, z którego będą mogli dalej pojechać komunikacją miejską.

Szef resortu transportu przypomniał, że na budowanym przez Eurovię odcinku A, czyli tym najbliżej Łodzi, nie ma jeszcze warstwy ścieralnej drogi. "Tam ograniczymy prędkość do 70 km na godz." - wyjaśnił minister. Pozostałymi odcinkami kierowcy będą mogli jechać 140 km/godz.

Plany objazdów, jakie mogą obowiązywać w trakcie Euro 2012, minister Nowak ma przedstawić w środę.

Budowa A2 Stryków-Konotopa została podzielona na pięć odcinków, każdy budowany jest przez innego wykonawcę: Eurovię, Mostostal Warszawę, Bogl a Krysl, Strabag i Budimex.