Jak przypomina Reuters, który omawia artykuł z francuskiej gazety, spotkanie w gronie czterech liderów zaproponował premier Włoch Mario Monti, jednak trudno było znaleźć odpowiadający wszystkim uczestnikom termin. Kanclerz Niemiec Angela Merkel miała początkowo chłodno zareagować na propozycję spotkania, które - zdaniem Montiego - konieczne jest dla wyjaśnienia problemów przed zaplanowanym na 28-29 czerwca oficjalnym szczytem UE w Brukseli.

"Czterostronne spotkanie ma odbyć się w Rzymie 22 czerwca po wyborach w Grecji i Francji" - czytuje Reuters kluczowe zdanie z "Le Figaro". Oprócz Montiego i Merkel do stolicy Włoch mają przyjechać prezydent Francji Francois Hollande i premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Wybory w Grecji odbędą się 17 czerwca, sześć tygodni po poprzednim głosowaniu, w którym żadna z partii nie uzyskała większości pozwalającej na utworzenie rządu. Rozmowy o utworzeniu koalicji także zakończyły się fiaskiem. We Francji 17 czerwca odbędzie się druga tura wyborów parlamentarnych.

Rzecznik Montiego nie potwierdził terminu spotkania w stolicy Włoch, zasugerował jednak, że dojdzie do niego po 17 czerwca - podał Reuters.

Sytuacja gospodarcza UE była w środę tematem nieformalnego szczytu UE w Brukseli. Podczas spotkania po raz kolejny uwidoczniła się różnica zdań między zwolennikami polityki oszczędności, do której należy Merkel, oraz Hollande'em i Montim - zwolennikami większego zaangażowania na rzecz wzrostu i ożywienia gospodarczego, w tym emisji euroobligacji.