Zarejestrowana na Cyprze grupa spożywcza, działająca głównie we wschodniej części Ukrainy planuje na przełomie II i III kwartału przeprowadzić ofertę prywatną skierowaną do polskich inwestorów, podała spółka w komunikacie.

Jej władze oczekują, że akcje w obrocie publicznym na NewConnect znajdą się pod koniec III kwartału.

"Cereal Planet PLC, zajmujący się m.in. produkcją i handlem kasz oraz płatków owsianych, zdecydował się na debiut na rynku alternatywnym GPW. Spółka planuje pozyskać kapitał na inwestycje przeprowadzając ofertę prywatną kierowaną głównie do polskich inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Emisja może zostać przeprowadzona na przełomie II i III kwartału bieżącego roku. Sam debiut na NewConnect planowany jest na koniec III kwartału" - czytamy w komunikacie.

Model biznesowy Cereal Planet opiera się na dostarczaniu gotowej, przetworzonej produkcji, co umożliwia osiąganie wyższych marż.

"Cereal Planet szacuje swój program inwestycyjny na około 2,5 mln euro, który może być sfinansowany poprzez emisję akcji oraz środki własne. Grupa zamierza m.in. rozbudować i zmodernizować zakład produkcyjny (Biełokołodiezanskie, k. Charkowa) mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych" - czytamy dalej.

"Zdecydowaliśmy się sięgnąć po kapitał na polskim rynku, gdyż wiele ukraińskich spółek z sukcesem pozyskało już w Polsce środki na rozwój. Uważamy, że produkcyjno-handlowy profil Cereal Planet będzie stanowił ciekawe uzupełnienie dla portfela inwestorów aktywnych na NewConnect, a także tych obecnych w akcjonariatach firm ukraińskich z głównego rynku GPW" - powiedział dyrektor generalny i jeden z akcjonariuszy Cereal Planet Anatoliy Vlasenko.

Do debiutu spółkę przygotowuje warszawska firma doradcza Progress Holding. Doradca w ubiegłym roku wprowadził pierwszą ukraińską spółkę na NewConnect – Agroligę, reprezentującą branżą rolniczą.

Cereal Planet to cypryjski holding kontrolujący grupę firm Ranok - Olimp z Charkowa. Grupa zajmuje się produkcją mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych, jęczmiennych, grochu, prosa itp.

Spółki posiadają w Charkowie zakład do pakowania kasz, wyposażony w kilka linii produkcyjnych. Gotowe towary są dostarczane do sieci supermarketów, hurtowni oraz sklepów we wschodniej i centralnej Ukrainie. W ubiegłym roku Cereal Planet według wstępnych danych (zgodnych ze standardami MSR) zarobił na czysto 2,88 mln euro (12,70 mln zł) przy przychodach na poziomie 27,09 mln euro (119,45 mln zł).