Jak poinformował Manuel Alves z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie, utrzymujący się od października ub.r. brak opadów deszczu i wysokie temperatury prowadzą do największej od 80 lat suszy. "Pod jej wpływem znajduje się już całe terytorium Portugalii, z czego niemal 50 proc. w fazie ekstremalnej" - powiedział Alves.

Według szacunków instytutu ponad 30 proc. obszaru Portugalii dotknięte jest suszą zaawansowaną.

Zjawisko pogłębiło się w styczniu br., kiedy to w kraju spadło zaledwie 20,4 mm deszczu. Jest to tylko 17 proc. normalnej ilości opadów przypadającej na ten najbardziej wilgotny miesiąc roku w Portugalii.

Meteorolodzy wskazują, że do pogłębienia suszy przyczyniły się również majowe upały. W maju temperatura była wyższa o 2,28 stopnia C wobec średniej z tego miesiąca odnotowanej w ostatniej dekadzie.

"Wiosną pogłębiły się niedobory wody w południowej i północno-wschodniej części kraju. Utrzymujące się przez niemal dwa tygodnie majowe upały nasiliły z kolei wysuszenie gruntu w środkowej Portugalii" - podał przedstawiciel lizbońskiego Instytutu Meteorologicznego.

W opinii ekspertów zbliżające się lato pogłębi suszę, co spowoduje dalsze straty w portugalskim rolnictwie. Ekonomiści zwracają uwagę, że w efekcie wysychania plantacji rolnych i niedoboru wody dla bydła tegoroczne plony będą mniejsze, a ceny produktów spożywczych znacząco wzrosną.

Według pierwszych szacunków portugalskiego ministerstwa rolnictwa największe straty susza spowodowała w sektorze upraw pasz dla zwierząt.