Średnio tysiąc osób dziennie korzysta z bezpłatnego, bezprzewodowego internetu działającego w turystycznie atrakcyjnych miejscach Warszawy. Jest to możliwe dzięki blisko 150 hot spotom - informuje biuro prasowe ratusza. Miejska sieć działa od dwóch lat.

Hot spoty są oznaczone niebieskimi lub brązowymi tabliczkami z napisem: "Hot Spot um-Warszawa". Z sieci można korzystać przez całą dobę m.in. na Trakcie Królewskim, Starym Mieście, okolicach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, na Podzamczu, pl. Defilad, w parku Fontann, parku Kazimierzowskim, na placu Grzybowskim, w Pasażu Wiecha oraz na Pradze Południe.

Każdy punkt ma zasięg 300-400 m. - w zależności od lokalnych warunków oraz typu używanego urządzenia. Maksymalna prędkość to 512 kb/s a połączenie trwa do 30 minut. Kolejną sesje można przedłużyć po ponownym zalogowaniu.

Z internetu można korzystać za pomocą telefonu komórkowego, laptopa, palmtopa czy notebooka. Należy wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać połączenie z siecią o nazwie UMWarszawa. Po wpisaniu w przeglądarce dowolnego adresu, system automatycznie kieruje na stronę logowania do miejskiej sieci Wi-Fi. Wówczas należy podać adres e-mail i zatwierdzić regulamin.

Biuro prasowe ratusza zaznacza, że podane adresy mailowe wykorzystane są wyłącznie do celów statystycznych.

Dziennie z warszawskich hot spotów korzysta średnio tysiąc osób. Średnia dzienna ilość sesji to ok. 3 tys. (logowania do 30 min). Średnia dzienna ilość przesłanych danych - ok. 30 GB.

Sieć bezprzewodowa jest także dostępna w większości Wydziałów Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic oraz w lokalizacjach urzędu m.st. Warszawy.