Portugalia coraz bardziej staje się zależna od kupowania zbóż na rynkach międzynarodowych. Trwająca od kilku miesięcy susza pogłębiła ich import.

Z szacunków Stowarzyszenia Krajowych Producentów Zbóż, Rzepaku i Roślin Wysokobiałkowych (ANPOC) w Lizbonie wynika, że w ciągu pierwszego półrocza br. na terenie Portugalii wyprodukowano zaledwie 150 tys. ton zbóż. Ilość ta stanowi zaledwie 5 proc. całego wewnętrznego popytu.

"To najgorszy w historii naszej produkcji rolnej wynik. Do tak słabego rezultatu przyczyniła się postępująca susza, która zniszczyła wiele upraw w rolniczym regionie Alentejo", powiedział Bernardo Albino, przewodniczący ANPOC.

Jak oceniają władze stowarzyszenia, niedobór wody w pierwszym półroczu 2012 r. doprowadził w bezpośredni sposób do zmniejszenia produkcji zbóż w Portugalii o ponad 30 tys. ton.

Utrzymujący się od października ub.r. brak opadów deszczu oraz wysokie temperatury powietrza prowadzą do największej od 80 lat suszy w Portugalii. "Pod jej wpływem znajduje się już całe terytorium Portugalii, z czego prawie 70 proc. w fazie ekstremalnej", poinformował Manuel Alves z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie.

Według szacunków instytutu, 18 proc. obszaru Portugalii dotknięte jest z kolei suszą zaawansowaną.