Po spotkaniu z szefami dwóch partii tworzących wraz z Nową Demokracją rządzącą w Grecji koalicję - liderem PASOKU Ewangelosem Wenizelosem i przywódcą Lewicy Demokratycznej Fotisem Kuwelisem - Sturnaras poinformował, że nowe prawo pozwoli znieść przeszkody utrudniające prywatyzację - podaje AFP.

Według greckiej agencji Ana wśród dziesięciu przedsiębiorstw, które będą prywatyzowane w pierwszej kolejności, znajdą się między innymi: dawny ateński port lotniczy Hellinikon, loteria państwowa, przedsiębiorstwo bukmacherskie, towarzystwa odpowiedzialne za zarządzanie gazem ziemnym i jego dystrybucję (odpowiednio Depa i Desfa), dawne olimpijskie centrum prasowe oraz 48 nieruchomości.

AFP przypomina, że Grecja rozpoczęła już kampanię prywatyzacyjną, co ma przynieść budżetowi do 2015 roku 19 mld euro i ułatwić oddłużenie państwa.

Domagają się tego od Aten zagraniczni pożyczkodawcy Grecji, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Sektor prywatny ma też przejąć od państwa linie kolejowe, dostawcę energii elektrycznej DEI i kasę oszczędnościową - podaje AFP.

Minister finansów i minister pracy Jannis Wrucis negocjowali w niedzielę w Atenach z ekspertami wierzycieli z tzw. trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i KE), czyli Poulem Thomsenem (MFW), Klausem Masuchem (EBC) i Matthiasem Morsem z Unii Europejskiej, w sprawie kolejnego programu greckich oszczędności na lata 2013-14.

Eksperci trojki od dwóch tygodni naciskają, by grecki rząd koalicyjny zastosował nowe cięcia w wydatkach publicznych i przyśpieszył prywatyzację.

Środki te są - według wierzycieli - warunkiem wstępnym uruchomienia transzy w wysokości 31,5 mld euro dla Grecji z drugiej pożyczki w wysokości 130 mld euro. Pogrążona w długach Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Dwa pakiety pomocy dla Aten wynoszą około 240 mld euro na lata 2010-2014.

>>> Czytaj też: Koniec wyłudzania pieniędzy. Grecja nie wypłaci emerytur 2731 osobom