Jak podało ministerstwo, było to kolejne spotkanie mające na celu nawiązanie współpracy w dziedzinie ochrony środowiska pomiędzy Polską a Koreą Południową.

"Obecnie trwają negocjacje polsko-koreańskiego porozumienia +Memorandum of Understanding+ (...) Jego podpisanie może także przyczynić się do transferu innowacyjnych technologii środowiskowych, działających m.in. w ramach realizowanego przez MŚ projektu GreenEvo" - podkreślił resort w komunikacie.

Według resortu, Korea Południowa jest przykładem państwa, które postawiło na proces budowy zielonej gospodarki oraz proekologicznej polityki.

Wiceminister środowiska Beata Jaczewska komentując przebieg spotkania powiedziała, że "jesteśmy (resort - PAP) zadowoleni ze spotkania i liczmy na dalszy rozwój współpracy". "Polska posiada wiele innowacyjnych technologii środowiskowych stosowanych z powodzeniem na międzynarodowych rynkach, czego dowodem jest m.in. sukces firm działającym w ramach GreenEvo" - oceniła w informacji umieszczonej na stronie internetowej resortu.

Jak poinformowało MŚ, rozważana jest także możliwość realizacji w 2013 roku polskiej misji handlowej z udziałem firm GreenEvo do Korei Południowej. "Jesteśmy otwarci na organizację spotkania, w czasie którego przedstawiciele obu stron będą mogli zaprezentować swoje technologie z obszaru ochrony środowiska" - powiedziała Jaczewska.

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem resortu środowiska mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

Pod koniec br. w ramach tego projektu przewidywany jest udział przedstawicieli MŚ w międzynarodowej konferencji dotyczącej Programu Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV (Environmental Technology Verification Program) w Korei Południowej.

W tym roku w ramach GreenEvo m.in. firma Asket przekazała do eksploatacji pięć linii technologicznych Biomasser partnerom z Mołdawii. Instalacje te służą do produkcji brykietów z biomasy - np. słomy lub siana.