"Powierzenie funkcji prezesa obu spółek jednej osobie oznacza rozpoczęcie procesu przygotowań do ich konsolidacji" - powiedział PAP doradca nowego prezesa Rafał Jesswein.

Dodał, że Hnat spotkał się już z przedstawicielami obu stoczni: związkowcami oraz kierownikami jednostek organizacyjnych i przekazał informacje na temat planowanych działań.

Rada nadzorcza świnoujskiej stoczni odwołała w piątek jej dotychczasowego prezesa Jacka Szafrańskiego, powierzając mu jednocześnie obowiązki wiceprezesa spółki.

Hnat od kwietnia br. był dyrektorem finansowym Gryfii. Do jego obowiązków należało m.in. opracowanie i przygotowanie do wdrożenia programu restrukturyzacji spółki.

Przed rozpoczęciem pracy w Gryfii pełnił funkcję prezesa Zastal S.A. w Zielonej Górze. Wcześniej pracował m.in. spółkach: Ruch S.A. w Warszawie i Wrocławiu, Fob-Daim Sp. z o.o. w Zawierciu, Fabryce Armatur Głuchołazy S.A., Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Oleśnicy i Lubaniu.

Gryfia jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 590 osób. Firma kończy proces restrukturyzacji. Zakłada on m.in. rozszerzenie działalności firmy, by była konkurencyjna na światowych rynkach.

Stocznia remontowa w Świnoujściu zatrudnia 360 osób. Przychód ze sprzedaży według planów na br. to 72,8 mln zł. Spółka remontuje statki i zajmuje się produkcją off-shore, czyli związaną z wielkogabarytowymi konstrukcjami dla sektora energetyki morskiej.

Właścicielem większościowego pakietu akcji obu stoczni jest "Mars" - fundusz inwestycyjny zamknięty, zarządzany przez spółkę MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, która należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.